Seuraavat kisat Los Angeles 2028
Valikko
Mitalit

Talviolympialaisten mitalitaulukko

Talviolympialaisten mitalitaulukko kaikkien aikojen: Norja kärjessä, Suomi 12. sijalla 181 mitalilla. Lisäksi Milano Cortina 2026 -kisojen kymmenen kärkimaata.

Sotšin 2014 talviolympialaisten kulta-, hopea- ja pronssimitalit näyttelyssä

Talviolympialaisten kaikkien aikojen mitalitaulukon kärjessä on Norja 166 kullalla ja 447 mitalilla. Suomi on kullissa 12. sijalla: 45 kultaa, 66 hopeaa ja 70 pronssia eli 181 mitalia. Taulukossa ovat kaikki 25 talvikisaa Chamonixista 1924 Milano Cortinaan 2026, ja luvut kattavat sekä lajien että maiden koko mitalihistorian.

Mitkä maat ovat voittaneet eniten talviolympiamitaleja?

Norja, Yhdysvallat ja Saksa ovat voittaneet eniten talviolympiamitaleja. Järjestys tulee kultien määrästä, ja Suomen rivi on lihavoitu.

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Norja166146135447
2Yhdysvallat126133104363
3Saksa12111378312
4Kanada827985246
5Neuvostoliitto785759194
6Itävalta769796269
7Ruotsi735765195
8Sveitsi695666191
9Alankomaat635648167
10Italia524970171
11Ranska505061161
12Suomi456670181
13Venäjä453934118
14Itä-Saksa393635110
15Etelä-Korea36341989

Norjan 166 kultaa on 40 enemmän kuin Yhdysvalloilla. Itävalta on kullissa kuudes mutta mitalien kokonaismäärässä neljäs, koska hopeita ja pronsseja on kertynyt lähes 100 kumpaakin. Neuvostoliitto, Itä-Saksa ja Venäjä ovat omina riveinään, koska ne kilpailivat eri kansallisilla olympiakomiteoilla.

Montako kultaa ja mitalia Suomi on voittanut talviolympialaisissa?

Suomi on voittanut talviolympialaisissa 45 kultaa ja yhteensä 181 mitalia, mikä on mitalien määrässä yhdeksäs sija. Parhaat talvikisat mitalimäärällä mitattuna olivat Sarajevo 1984 (13 mitalia, neljä kultaa), Nagano 1998 (12 mitalia) ja Chamonix 1924 (11 mitalia, neljä kultaa). Suomi on voittanut talvikisoissa mitaleja jokaisissa 25 kisassa. Neljä kultaa Suomi on voittanut myös Calgaryssa 1988 ja Salt Lake Cityssä 2002.

Tuoreimmat kullat tulivat Pekingissä 2022, jossa Suomi voitti kaksi kultaa, kaksi hopeaa ja neljä pronssia. Milano Cortina 2026 toi kuusi mitalia (yksi hopea ja viisi pronssia) mutta ei kultaa. Suomen kaikki mitalit kisoittain on koottu sivulle Suomen olympiamitalit.

Missä talvilajeissa Suomi on voittanut mitalinsa?

Suomen 181 talviolympiamitalista melkein puolet, 87, on tullut maastohiihdosta. Seuraavina ovat pikaluistelu ja mäkihyppy, ja jääkiekon 12 mitalia ovat lähes kaikki pronsseja.

LajiKultaHopeaPronssiYhteensä
Maastohiihto22273887
Pikaluistelu78924
Mäkihyppy108422
Yhdistetty49417
Jääkiekko12912
Ampumahiihto0437
Freestyle1214
Lumilautailu0224
Muut (taitoluistelu, alppihiihto, curling ja vuoden 1924 sotilaspartio)0404

Lajit löytyvät omilta sivuiltaan: maastohiihto, mäkihyppy ja ampumahiihto.

Kuinka monta mitalia Norja voitti viime talviolympialaisissa?

Norja voitti Milano Cortinassa 2026 yhteensä 41 mitalia: 18 kultaa, 12 hopeaa ja 11 pronssia. Se oli kisojen kärki selvällä erolla, sillä toiseksi tullut Yhdysvallat voitti 12 kultaa. Kisojen kymmenen kärkimaata olivat:

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Norja18121141
2Yhdysvallat1212933
3Alankomaat107320
4Italia1061430
5Saksa810826
6Ranska89623
7Ruotsi86418
8Sveitsi69823
9Itävalta58518
10Japani571224

Norja johti kultataulukkoa myös edellisissä kisoissa: Pekingissä 2022 se voitti 16 kultaa ja yhteensä 37 mitalia, ja Saksa tuli toiseksi 12 kullalla. Suomi sijoittui Milano Cortinan taulukossa 23. sijalle kuudella mitalilla. Kisojen koko kuva ja Suomen mitalistit nimineen ovat sivulla Milano Cortina 2026.

Ketkä ovat voittaneet eniten talviolympiamitaleja?

Eniten talviolympiamitaleja on norjalaisella hiihtäjällä Marit Bjørgenillä, 15 mitalia. Eniten kultia on Johannes Høsflot Klæbolla, joka on voittanut 11 kultaa ja yhteensä 13 mitalia.

UrheilijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
Marit BjørgenNorja84315
Ole Einar BjørndalenNorja84214
Johannes Høsflot KlæboNorja111113
Bjørn DæhlieNorja84012

Suomen talvimitalistien kärjessä ovat Clas Thunberg, Veikko Hakulinen ja Eero Mäntyranta, joilla jokaisella on seitsemän mitalia. Iivo Niskanen on voittanut kolme kultaa, hopean ja pronssin, yhteensä viisi mitalia.

Missä ovat seuraavat talviolympialaiset?

Seuraavat talviolympialaiset järjestetään Ranskan Alpeilla vuonna 2030, ja sen jälkeen vuorossa on Salt Lake City – Utah vuonna 2034. Kansainvälinen olympiakomitea valitsi molemmat isännät istunnossaan Pariisissa heinäkuussa 2024. Isäntäkaupungit ja päivämäärät kerrotaan sivuilla Ranskan Alpit 2030 ja Salt Lake City 2034.

Jos haluat nähdä kesä- ja talvikisat samassa taulukossa, avaa olympialaisten mitalitaulukko kaikkien aikojen.