2016: Yleisurheilukilpailut (miehet/naiset)

Parayleisurheilun avoimet SM-hallikilpailut

Miehet

Elinsiirtourheilijat

60 m

  1. Jarkko Heikkilä KEMUSI 9,66

3000 m kävely

  1. Esko Sohlo M50 EspTa 22.37,42

Kuula

  1. Jarkko Heikkilä KEMUSI 8,11

Kehitysvammaiset urheilijat

60 m, T20

  1. Valtteri Kalliomäki OrimJy 8,61
  2. Jorma Pirilä MuhKVTL 8,81
  3. Jani Tissari HankasHa 9,02
  4. Toni Pylkkönen SeinäjSU 9,40
  5. Aku Hyvärinen M19 KuusankKi 9,99

60 m, Down

  1. Eliel Nikkola M19 VehmaistU 9,41
  2. Jani Töyrylä IitPy 10,05
  3. Juho Oksman M19 KarhKa 10,59
  4. Joonas Elo KuusankKi 11,32

200 m, T20

  1. Jorma Pirilä MuhKVTL 29,12
  2. Kai Koljonen HaukipVe 29,18
  3. Toni Pylkkönen SeinäjSU 31,82

400 m, T20

  1. Kai Koljonen HaukipVe 69,82
  2. Aku Hyvärinen M19 KuusankKi 77,21
  3. Marko Ruotsalainen OP 80,12
  4. Jorma Pirilä MuhKVTL 84,70

800 m, T20

  1. Kai Koljonen HaukipVe 2.49,70
  2. Ville Pere Nokia 2.55,40
  3. Marko Ruotsalainen OP 3.48,22

1500 m, T20

  1. Ville Pere Nokia 5.57,33

3000 m kävely, T20

  1. Marko Ruotsalainen OP 21.01,21

Korkeus, F20

  1. Kai Koljonen HaukipVe 135
  2. Jorma Pirilä MuhKVTL 130

Pituus, F20

  1. Valtteri Kalliomäki OrimJy 439
  2. Jorma Pirilä MuhKVTL 373
  3. Aku Hyvärinen M19 KuusankKi 320

Pituus, Down

  1. Eliel Nikkola M19 VehmaistU 344
  2. Jani Töyrylä IitPy 308
  3. Juho Oksman M19 KarhKa 274

Kuula, F20

  1. Jani Tissari HankasHa 8,96
  2. Toni Pylkkönen SeinäjSU 7,02
  3. Marko Ruotsalainen OP 5,46

Kuula, Down

  1. Joonas Elo KuusankKi 9,50
  2. Jani Töyrylä IitPy 7,59 (luokka mosaic)
  3. Eliel Nikkola M19 VehmaistU 6,98
  4. Juho Oksman M19 KarhKa 6,17

Liikuntavammaiset urheilijat

60 m, T34

  1. Tuomas Manni LUU 12,53
  2. Aleksi Manni LUU 15,51

60 m, T44

  1. Pentti Takala M50 HIY 16,48

60 m, T54

  1. Niko Ristiranta KuusankKi 11,25

60 m, avoin luokka

  1. Heikki Riikonen M50 IisInv 12,77

200 m, avoin luokka

  1. Heikki Riikonen M50 IisInv 43,53

400 m, T37

  1. Toni Järvinen M19 HKV 91,60

400 m, avoin luokka

  1. Heikki Riikonen M50 IisInv 90,01

800 m, T38

  1. Samuel Taipale EspTa 2.49,09

1500 m, T37

  1. Toni Järvinen M19 HKV 6.48,55

3000 m kävely, avoin luokka

  1. Andre Samberg HKV 27.28,25

Korkeus, F44

  1. Pentti Takala M50 HIY 125

Pituus, F44

  1. Pentti Takala M50 HIY 205

Kuula, F44

  1. Pentti Takala M50 HIY 7,22
  2. Martti Mela M50 VihdUV 7,02

Kuula, avoin luokka

  1. Andre Samberg HKV 7,06

Näkövammaiset urheilijat

60 m, T11

  1. Niko Majanmaa HKV 10,95

400 m, T11

  1. Niko Majanmaa HKV 94,34
  2. Timo Pulkkinen PSNV 105,32

800 m, T11

  1. Timo Pulkkinen PSNV 3.57,38
  2. Pekka Mäkinen M50 RiihimKV 4.48,65

3000 m kävely, T11

  1. Timo Pulkkinen PSNV 23.01,77

Kuula, F11

  1. Kari Laaksomaa M50 TaSNV 5,09

Kuula, F12

  1. Petteri Peitso SeinäjSU 11,26

NAISET

Elinsiirtourheilijat

60 m

  1. Tuisku-Tuulia Leinonen Tampere 11,09

Kuula 

  1. Tuisku-Tuulia Leinonen Tampere 6,61

Kehitysvammaiset urheilijat

60 m, T20

  1. Noora Koponen SeinäjSU 9,12
  2. Nea Tilli N19 RiihimKVTL 12,95

200 m, T20

  1. Noora Koponen SeinäjSU 32,37

3000 m, T20 

  1. Noora Koponen SeinäjSU 25.19,99

Pituus, F20

  1. Noora Koponen SeinäjSU 400
  2. Nea Tilli N19 RiihimKVTL 210

Kuula, F20 

  1. Nea Tilli N19 RiihimKVTL 5,21

Liikuntavammaiset urheilijat

60 m, T54

  1. Amanda Kotaja VampU 11,36 (maailman paras hallitulos, ent. 11,55 Kotaja 2014)

1500 m, T38

  1. Emma Kauppi N19 EspTa 6.20,92 (Suomen paras hallitulos, ent. 6.59,37 Kauppi 2015)

Kuula, F38

  1. Emma Kauppi N19 EspTa 6,24 (Suomen paras hallitulos, ent. 5,93 Kauppi 2015)

Kuula, F54

  1. Niina Seppälä MäntsU 4,50

Näkövammaiset urheilijat

60 m, T11

  1. Ronja Oja HKV 8,87
  2. Elisa Montonen HKV 9,83
  3. Juuli Väisänen N19 HKV 11,70

60 m, T13

  1. Iida Lounela N19 IlmajKi 9,82

200 m, T11 

  1. Juuli Väisänen N19 HKV 45,14

200 m, T13 

  1. Iida Lounela N19 IlmajKi 33,45

Pituus, F11

  1. Ronja Oja HKV 429 (Suomen paras hallitulos, ent. 400 Elisa Montonen 2015)
  2. Elisa Montonen HKV 402. – Oja: (406, 413, 429, 410, 415, 412)

Pituus, F13

  1. Iida Lounela N19 IlmajKi 362

3-loikka, F13 

  1. Iida Lounela N19 IlmajKi 7,91