2018: Yleisurheilu (miehet/naiset)

Parayleisurheilun SM-hallikilpailut järjestettiin lauantaina 20. tammikuuta 2018 Lahden Liikuntakeskus Pajulahdessa vammaisurheilun kansainvälisen Pajulahti Games -kilpailutapahtuman yhteydessä.

Kehitysvammaiset

Miehet

T/F20

  • 60 m: 1) Valtteri Kalliomäki Orimattilan Jymy 8,73, 2) Tuomo Ringman Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,28, 3) Kai Koljonen Haukiputaan Veikot 9,46.
  • 200 m: 1) Kai Koljonen Haukiputaan Veikot 30,12, 2) Jyri Lehtonen Vantaan Salamat 31,15, 3) Marko Ruotsalainen Oulaisten Huima 35,08.
  • 400 m: 1) Jyri Lehtonen Vantaan Salamat 1.10,08, 2) Kai Koljonen Haukiputaan Veikot 1.13,76, 3) Marko Ruotsalainen Oulaisten Huima 1.26,18.
  • 800 m: 1) Ville Pere Nokian Urheilijat 2.51,95.
  • 1500 m: 1) Ville Pere Nokian Urheilijat 5.57,77.
  • 3000 m kävely: 1) Marko Ruotsalainen Oulaisten Huima 23.24,67, 2) Tuomo Ringman Seinäjoen Seudun Urheilijat 25,38,60, 3) Kai Koljonen Haukiputaan Veikot 28.38,59.
  • Pituus: 1) Valtteri Kalliomäki Orimattilan Jymy 4,17, 2) Tuomo Ringman Seinäjoen Seudun Urheilijat 3,17.
  • Korkeus: 1) Marko Ruotsalainen Oulaisten Huima 110.
  • Kuula: 1) Jani Tissari Hankasalmen Hanka 9,15, 2) Kai Koljonen Haukiputaan Veikot 6,96, 3) Marko Ruotsalainen Oulaisten Huima 5,56.

Down

  • 60 m: 1) Eliel Nikkola Vehmaisten Urheilijat 9,36, 2) Juho Oksman Karhulan Katajaiset 10,02, 3) Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 10,16.
  • Pituus: 1) Eliel Nikkola Vehmaisten Urheilijat 4,15, 2) Juho Oksman Karhulan Katajaiset 3,23, 3) Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 3,20.
  • Kuula: 1) Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 7,62, 2) Eliel Nikkola Vehmaisten Urheilijat 7,28, 3) Juho Oksman Karhulan Katajaiset 7,19.

M19

T/F20

  • 60 m: 1) Aku Hyvärinen Kuusankosken Kisa 9,34.
  • 200 m: 1) Aku Hyvärinen Kuusankosken Kisa 29,64.
  • 400 m: 1) Aku Hyvärinen Kuusankosken Kisa 1.07,26.
  • Pituus: 1) Aku Hyvärinen Kuusankosken Kisa 3,73.
  • Korkeus: 1) Aku Hyvärinen Kuusankosken Kisa 110.

Down

  • 60 m: 1) Veeti Mustalahti Seinäjoen Seudun Urheilijat 10,11.
  • 200 m: 1) Veeti Mustalahti Seinäjoen Seudun Urheilijat 35,68.
  • Pituus: 1) Veeti Mustalahti Seinäjoen Seudun Urheilijat 3,65.
  • Korkeus: 1) Veeti Mustalahti Seinäjoen Seudun Urheilijat 110.
  • Kuula: 1) Veeti Mustalahti Seinäjoen Seudun Urheilijat 7,87.

Naiset

T/F20

  • 60 m: 1) Nea Tilli Riihimäen Kisko 12,48.
  • 200 m: 1) Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 31,71 (SE)
  • 400 m: 1) Nea Tilli Riihimäen Kisko 2.04,34.
  • 3000 m kävely: 1) Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 26.40,34.
  • Pituus: 1) Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 4,10, 2) Nea Tilli Riihimäen Kisko 2,36.
  • Kuula: 1) Nea Tilli Riihimäen Kisko 6,27.

Liikuntavammaiset

Miehet

  • 60 m kelaus, T54: 1) Tuomo Himanka Kalajoen Junkkarit 10,74.
  • 400 m, T37: 1) Toni Järvinen Helsingin Kisa-Veikot 1.31,44.
  • 1500 m, T37: 1) Toni Järvinen Helsingin Kisa-Veikot 7.14,14.
  • Kuula, F34: 1) Janne Saario Liedon Parma 6,62.
  • Kuula, F54: 1) Petri Hirvasniemi Kempeleen Pyrintö 6,29, 2) Henry Sundblom Liedon Parma 3,99.

M19

  • 60 m kelaus, T54: 1) Niko Ristiranta Kuusankosken Kisa 11,07, 2) Jesse Anttila Tuulos 11,77.
  • 200 m kelaus, T54: 1) Jesse Anttila Tuulos 32,68.

M50

  • 60 m, avoin pysty: 1) Heikki Riikonen Iisalmen Invalidit 11,57.
  • 200 m, avoin pysty: 1) Heikki Riikonen Iisalmen Invalidit 39,53.
  • 400 m, avoin pysty: 1) Heikki Riikonen Iisalmen Invalidit 1.29,21, 2) Veikko Ståhle Iisalmen Invalidit 1.39,68.
  • 800 m, avoin pysty: 1) Veikko Ståhle Iisalmen Invalidit 4.04,18.
  • 1500 m, avoin pysty: 1) Veikko Ståhle Iisalmen Invalidit 7.44,04.
  • Pituus, F44: 1) Pentti Takala, Helsingin Invalidien Yhdistys 1,83.
  • Korkeus, F44: 1) Pentti Takala Helsingin Invalidien Yhdistys 110.
  • Kuula, F44: 1) Pentti Takala Helsingin Invalidien Yhdistys 6,93.

Naiset

  • 1500 m, avoin pysty: 1) Hanna Kasurinen Helsingin Kisa-Veikot 6.39,08.
  • Keilanheitto (näytöslaji): 1) Sari Karjalainen Rovaniemi 13,26, 2) Anna Pasanen Helsinki 8,75.

N19

  • 60 m, avoin pysty: 1) Vilma Berg Helsingin Kisa-Veikot 9,94.
  • 60 m kelaus, T54: 1) Sini Paukkeri Pudasjärven Urheilijat 12,62.
  • 200 m, avoin pysty: 1) Vilma Berg Helsingin Kisa-Veikot 34,23.
  • 200 m kelaus, T54: 1) Sini Paukkeri Pudasjärven Urheilijat 35,00.

Näkövammaiset

Miehet

  • 400 m, T11: 1) Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövammaiset 1.58,75.
  • 800 m, T11: 1) Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövammaiset 4.32,43.
  • 3000 m kävely, T11: 1) Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövammaiset 23.23,38.

Naiset

  • 60 m, T11: 1) Ronja Oja Helsingin Kisa-Veikot 8,82.
  • Pituus, F11: 1) Ronja Oja Helsingin Kisa-Veikot 4,20.

N19

  • 60 m, T13: 1) Iida Lounela Ilmajoen Kisailijat 9,35.
  • 200 m, T13: 1) Iida Lounela Ilmajoen Kisailijat 31,49.
  • Pituus, F13: 1) Iida Lounela Ilmajoen Kisailijat 4,05.

Elinsiirron saaneet

Miehet

  • 60 m: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 9,00, 2) Timo Halmesmäki Otalammen Metsäpojat 10,77.
  • 200 m: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 29,33, 2) Timo Halmesmäki Otalammen Metsäpojat 39,39.
  • 3000 m kävely: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 25.48,90.
  • Pituus: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 5,07, 2) Risto Aholainen Espoon Tapiot 4,05, 3) Mika Rajamäki Lahden Ahkera 3,88.
  • Korkeus: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 150, 2) Risto Aholainen Espoon Tapiot 140, 3) Mika Rajamäki Lahden Ahkera 135.
  • Kuula: 1) Jyrki Seitamaa Keminmaan Naisvoimistelijat 8,26.

M50

  • 3000 m kävely: 1) Esko Sohlo Espoon Tapiot 25,31,05.
  • Kuula: 1) Heikki Heinänen Kamusi 10,80, 2) Reino Luokkanen Espoon Tapiot 8,33.

Naiset

  • 60 m: 1) Pinja Söyrilä LahtiSport 9,34, 2) Lotta Pukkila Espoon Tapiot 9,61, 3) Mila Gustavsson-Lilius Espoon Tapiot 9,64, 4) Johanna Kankaanpää PirMu 9,90.
  • 200 m: 1) Pinja Söyrilä LahtiSport 31,66, 2) Johanna Kankaanpää PirMu 34,04, 3) Lotta Pukkila Espoon Tapiot 35,16.
  • Kuula: 1) Tuisku-Tuulia Leinonen Espoon Tapiot 7,73, 2) Lotta Pukkila Espoon Tapiot 6,29.

Huom! Kävelytuloksiin voi tulla vielä tarkistuksen jälkeen korjauksia.