HOME  |  PRACTICAL INFO  |  NEWS  |  FACTS ABOUT FINLAND  |  IN FINNISH
 

Top news

Watch the WebTV matches afterwards
21.01.2014

Familiar faces on the top of the podium in showdown
19.01.2014

Beating Czech Republic in goalball is still mission impossible for the Finns
19.01.2014

Stonewall defence won the title for USA women’s goalball team
19.01.2014

Finland got two sets from European Champions in sitting volleyball final
19.01.2014

If you missed Saturdays WebTV matches…
18.01.2014

Lots of Finns in showdown semifinals
18.01.2014

Underdogs on fire in goalball semis
18.01.2014

Jani Tissari would like to crown his athletics career with a gold medal
18.01.2014

 
 

Contact info

Finnish Sports Association of Persons with Disabilities
Radiokatu 20, 5. krs.
00240 Helsinki

www.vammaisurheilu.fi

Organizing Committee

 
 
Logo: Pajulahti Games 2013
 

Athletics Results

Athletics | Goalball | Judo | Showdown | Sitting Volleyball

Men | Women

MEN

M 60 m T20 open
1. Valtteri Kalliomäki Orimattilan Jymy 8,37
2. Kai Koljonen Oulun Pyrintö 8,53
3. Jani Tissari Hankasalmen Hanka 8,93
4. Toni Pylkkonen Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,22
5. Jussi Hämäläinen Kuusankosken Kisa 9,42

Outside competition
Aleksi Hyvärinen (M20) Kuusankosken Kisa 10,50


M 200 m T20 open
1. Valtteri Kalliomäki Orimattilan Jymy 29,60
2. Toni Pylkkönen Seinäjoen Seudun Urheilijat 30,88


M 400 m T20 open
1. Kai Koljonen Oulun Pyrintö 1.04,11
2. Ville Pere Nokia 1.10,52
3. Toni Pylkkönen Seinäjoen Seudun Urheilijat 1.23,02

Outside competition
Aleksi Hyvärinen (M20) Kuusankosken Kisa 1.32,79


M 800 m T20 open
1. Kai Koljonen Oulun Pyrintö 2.36,23
2. Ville Pere Nokia 2.45,63
3. Marko Ruotsalainen Oulun Pyrintö 3.05,90


M 100 m T51-T54 open
1. Niko Ristiranta Kuusankosken Kisa 18,14
2. Risto Simonen Tohmajärven Urheilijat 21,96
3. Toni Piispanen Espoon Tapiot 22,02
4. Antti Sinisaari Espoon Tapiot 26,25


M 1500 m T20 open
1. Kai Koljonen Oulun Pyrintö 5.13,23

Outside competition
Ville Mäntynen Tampereen Pyrintö 6.00,99


M 3000 m race walk T20 open
1. Marko Ruotsalainen Oulun Pyrintö 21.44,01
2. Kai Koljonen Oulun Pyrintö 21.48,40


M Long jump F20 open
1. Valtteri Kalliomäki Orimattilan Jymy 4,14
2. Jussi Hämäläinen Kuusankosken Kisa 3,73
3. Samuli-Petteri Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 3,49

Outside competition
Aleksi Hyvärinen (M20) Kuusankosken Kisa 2,88


M Shot put open standing 6 kg
1. Janne Ranta Rinva 12,09


M Discus F20 open 2 kg
1. Joni Pajala Raahen Vesa 35,53
2. Jani Tissari Hankasalmen Hanka 28,24


M 60 m T52
1. Antti Sinisaari Espoon Tapiot 17,05


M Long jump F13
1. E Klavins Latvia 5,58
2. K Mesalkins Latvia 5,45


M Shot put F37 4 kg
1. Timo Mustikkamaa Tampereen Pyrintö 9,29


M 60 m T37
1. Toni Järvinen 12,73


M 60 m T34
1. Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 11,78
2. Tuomas Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 12,89


M 800 m T12
1. Miika Honkanen Näpäjä 2.28,57


M Long jump F13
1. Inkki Inola Laukaan Urheilijat 3,74


M Discus F37 1 kg
1. Iiro Kokkonen Lahden Ahkera 29,68


M 60 m T51
1. Toni Piispanen Espoon Tapiot 14,60


M50 800 m T36
1. Ari Lehto (M60) Oulun Invalidit ry 3.50,40


M 200 m T37
1. Toni Järvinen 41,69


M 400 m T37
1. Toni Järvinen 1.31,92


M 1500 m T38
1. Samuel Taipale Espoon Tapiot 5.38,56


M Shot put F42 6 kg
1. Timo Lumiainen Porin Pyrintö 5,56


M 400 m T11
1. Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövamm 1.39,49


M 100 m T34
1. Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 16,77
2. Tuomas Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 18,55


M 1500 m T11
1. Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövamm 6.55,72


M High jump F13
1. Inkki Inola Laukaan Urheilijat 120


M Shot put F20 open 7,26 kg
1. Jani Tissari Hankasalmen Hanka 9,49


M Discus F12 2 kg
1. Petteri Peitso Seinäjoen Seudun Urheilijat 30,39

Outside competition
Sami Aartolahti (M) Lahden Ahkera 46,87
Eerik Brusila (M17) 1,5 kg Orimattilan Jymy 34,62


M 60 m T13
1. E Klavins Latvia 7,64
2. K Mesalkins Latvia 7,98


M 200 m T13
1. K Mesalkins Latvia 26,19


M 400 m T13
1. E Klavins Latvia 54,85


M 1500 m T13
1. Inkki Inola Laukaan Urheilijat 5.28,50


M Discus F38 1 kg
1. Tomi Mustikkamaa Tampereen Pyrintö 31,81


M 60 m T54
1. Niko Ristiranta Kuusankosken Kisa 12,39
2. Risto Simonen Tohmajärven Urheilijat 15,06


M High jump F42
1. Timo Lumiainen Porin Pyrintö 077


M Long jump F42
1. Timo Lumiainen Porin Pyrintö 0,64


M50 1500 m T36
1. Ari Lehto (M60) Oulun Invalidit ry 7.36,83
2. Pekka Mäkinen Rinva 9.24,39


M50 High jump F44
1. Pentti Takala Helsingin Invalid Yhdistys ry 127


M50 Long jump F44
1. Pentti Takala Helsingin Invalid Yhdistys ry 2,29


M50 Shot put F11 5 kg
1. Kari Laaksomaa Tampereen seudun näkövam 5,39


M50 60 m T44
1. Pentti Takala Helsingin Invalid Yhdistys ry 10,16


M50 Shot put F44 5 kg
1. Pentti Takala Helsingin Invalid Yhdistys ry 8,26


M Discus F11 1 kg
1. Kari Laaksomaa Tampereen seudun näkövam 13,14


M Shot put F12 7,26 kg
1. Petteri Peitso Seinäjoen Seudun Urheilijat 10,26


M Shot put F56 4 kg
1. Aleksi Kirjonen Espoon Tapiot 12,86 SE
2. Risto Simonen Tohmajärven Urheilijat 4,61


M Shot put F34 4 kg
1. Tuomas Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 6,27


M 60 m T21
1. Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 9,79
2. Samuli-Petteri Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 13,26


M Long jump F21
1. Samuli-Petteri Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 3,49
2. Joonas Elo Kuusankosken Kisa 3,27
3. Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 3,19


M Triple jump F21
1. Samuli-Petteri Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 6,43


M Shot put F21 4 kg
1. Joonas Elo Kuusankosken Kisa 9,39
2. Jani Töyrylä Iitin Pyrintö 7,75


Men | Women

WOMEN

W 60 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,04
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,02


W 200 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 32,05
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 39,56


W 100 m T54
1. Amanda Kotaja Vampulan Urheilijat 17,26


W 400 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 1.22,43


W 3000 m race walk T20 open
1. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 25.37,87


W Long jump F20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 3,80
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 2,71


W 60 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,04
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,02


W 200 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 32,05
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 39,56


W 100 m T54
1. Amanda Kotaja Vampulan Urheilijat 17,26


W 400 m T20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 1.22,43


W 3000 m race walk T20 open
1. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 25.37,87


W Long jump F20 open
1. Noora Koponen Seinäjoen Seudun Urheilijat 3,80
2. Maria Saksi-Punkari Seinäjoen Seudun Urheilijat 2,71


W 60 m T12
1. Veronika Skyrleva Russia 10,42


W Shot put F24 3 kg
1. Iina Koskela 3,85


W 200 m T12
1. Veronika Skyrleva Russia 35,86


W 400 m T12
1. Veronika Skyrleva Russia 1.29,75


W Long jump F11
1. Elisa Montonen Mikkelin Kilpa-Veikot 3,91


W Shot put F38 4 kg
1. Emma Kauppi Espoon Tapiot 5,48


W 60 m T54
1. Amanda Kotaja Vampulan Urheilijat 11,55


W 60 m T38
1. Nelli Ojanen Saarijärven Pullistus 11,27


W Long jump F38
1. Nelli Ojanen Saarijärven Pullistus 2,79

 

Sports

Athletics
Goalball
Judo
Showdown
Sitting Volleyball

 

Results

Results
 

Web-Tv

Watch WebTv live from Pajulahti
 

Sponsors

Logo: Pajulahti Sports Institute

Logo: Nastola town

Logo: Umbro

Logo: Lehtimäen Liikenne
 

Highlights 2013